ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΑΠΟ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στον “τελικό” με την Αρσεναλ για μια θέση στους 16 του Champions League και θα συνεχίσει στο Europa League το φετινό ευρωπαϊκό του ταξίδι.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΣΕΝΑΛ

Η ομάδα του Πειραιά, σε ένα κατάμεστο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, ζητούσε νίκη, ισοπαλία ή ακόμα και ήττα με 1-0 ή 2-1. Ωστόσο, δεν πέτυχε κανένα από αυτά και ηττήθηκε με το βαρύ 3-0 από μια πιο ποιοτική και συγκεντρωμένη ομάδα που είχε έναν Ζιρού σε μεγάλα κέφια(σημείωσε και τα τρία γκολ της ομάδας του).

Οι Άγγλοι ήταν φανερά ανώτεροι και με τα γκολ του Ζιρού καθάρισαν την υπόθεση πρόκρισης. Ο Ολυμπιακός μπήκε σοβαρά στον αγώνα και είχε τον έλεγχο μέχρι το 25` λεπτό, όταν ο Φλαμινί με προβολή μέσα από την περιοχή βρήκε το δοκάρι και έδειξε ότι η Αρσεναλ ήρθε στο Καραϊσκάκη για να προκριθεί.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο δήμιος των ερυθρολεύκων για χθες βράδυ Ζιρού άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πρόθεση να πιέσει αλλά ήταν και πάλι η Αρσεναλ που σκόραρε.

Ο Κάμπελ κέρδισε τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή των ερυθρολεύκων και μετά από μια εξαιρετική ντρίπλα και πάσα μέσα στη μεγάλη περιοχή, βρήκε τον Ζιρού, ο οποίος από κοντά πλάσαρε τον Ρομπέρτο και έδωσε προβάδισμα με 2-0 στην αγγλική ομάδα και σκορ πρόκρισης. Το 3-0 πέτυχε και πάλι ο Ζιρού με πέναλτι στο 66` μετά από χέρι του Ομάρ.